Lustro może pełnić w mieszkaniu dwie podstawowe funkcje. Pierwszą z nich jest zapewnienie możliwości zobaczenia swojego odbicia, co jest bardzo przydatne w szykowaniu się do wyjścia oraz wykonywania wielu domowych czynności. Jednak wybierając lustro do przedpokoju czy sypialni, często stawiamy nie tylko na obraz, jaki pokazuje, ale również na jego wygląd. Dlaczego? Ponieważ lustro może być także świetnym elementem dekoracyjnym, który podkreśli wystrój każdego pomieszczenia.

Lustra dekoracyjne najczęściej ozdobione są specjalnymi ramami, które podkreślają charakter całego produktu. Często mogą one zachwycać także kształtem, dzięki któremu lustro stanie się dekoracją nie tylko praktyczną, ale także finezyjną, wpływającą na lepszą organizację aranżacji. Wśród luster ozdobnych znajdziemy między innymi lustra podłużne, okrągłe czy owalne. Niesymetryczne formy sprawiają, że wnętrza nabierają wyrazistości i stają się bardziej oryginalne.

W dzisiejszych czasach trudno jest sobie wyobrazić dom, w którym nie byłoby lustra. To, że każdy chce się w nim przeglądać, nie zawsze świadczy o próżności. Lustro pozwala nam dostosować swój wygląd do odpowiednich trendów, to dzięki niemu wiemy, czy nasze włosy są odpowiednio ułożone, jak wygląda nasza twarz i czy dobrze się prezentujemy.

Lustra, zarówno te ozdobne, jak i standardowe, pozwalają również optycznie powiększyć wnętrze, co jest bardzo korzystne, zwłaszcza gdy zależy nam na tym, aby mały pokój wydawał się przestronniejszy. Lustra odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie, w którym je ustawimy, będzie jaśniejsze, a co za tym idzie – przytulniejsze.